Mała encyklopedia o istotach nadnaturalnych, czyli nasze powitanie Halloween.

Prawdopodobnie kiedy to czytacie, jest już dzień 31 października. Myślę, że nie trzeba przypominać, jakie wtedy święto jest obchodzone (i wcale nie macie tego w tytule posta). Przez niektórych obchodzone z większa uwagą, natomiast inni podchodzą do tego bez większego zainteresowania lub wręcz przeciwnie - są temu świętu przeciwni. Jak najbardziej każda z wymienionych grup ma prawo do swojego zdania. Natomiast szczególnie ostatnią grupę proszę o wyrozumiałość, że dzisiaj nadmieniam temat o Halloween.

Skąd się wzięło Halloween?

Przyznam się szczerze, że gdyby ktoś mnie na ten moment zapytał, to nie miałabym bladego pojęcia, co właściwie odpowiedzieć. Dlatego to pytanie traktuję nie tylko w sposób, żebyście mogli zabłysnąć przed przyjaciółmi lub rodziną wiedzą o tym, ale również sama bardzo chętnie się dowiem. I to nie tylko tutaj, ale ogólnie. Cieszę się, że mogę zebrać tutaj informacje o poszczególnych informacjach z Halloween i jednocześnie dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Może i Was uda mi się zaskoczyć, taką mam nadzieję! Halloween wywodzi się ze starożytnego, celtyckiego obrządku Samhain. W ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodziło się święto zmarłych. Wówczas Celtowie czcili i zapraszali duchy przodków, natomiast złe duchy odstraszali. Mówi się, że właśnie przez zwyczaj straszenia tych zjaw wywodzi się przebieranie w stroje halloweenowe. Kluczowym elementem tego obrządku był ogień. Wtenczas rozpalano specjalne ogniska, ponieważ Celtowie wierzyli, że dzięki temu mają moc ochronną i oczyszczającą. Warto też podkreślić rolę granicy między światem materialnym a niematerialnym. W dzień Samhain wierzono, że wtedy łatwiej jest się poruszać między tymi dwoma sferami.

2020-powitanie-halloweenowe-1

Krótko o znaczeniu słowa ,,Halloween":

Według celtyckiego obrzędu nazwa Samhain pochodzi od celtyckiego zwrotu oznaczającego ,,koniec lata". Natomiast samo ,,Halloween" jest prawdopodobnie skróconym ,,All Hallows'E'en", czyli ,,All Hallows' Eve" - ,,Wigilia Wszystkich Świętych".

Legenda związana z dynią.

Dynia stanowi charakterystyczny element Halloween. Jednak nie bez powodu pojawia się ona na pierwszym planie w to święto, ponieważ ma swoją historię. Legenda opowiada o irlandzkim chłopie - Jacku, który nie stronił od zażywania alkoholu i płatania innym psikusów. Pewnego razu spotkał on na swojej drodze samego diabła. Jak to często bywa, szatan zaproponował mu układ w zamian za duszę. Jack zażyczył sobie butelkę piwa, jednak aby mógł dla siebie zakupić alkohol, poprosił diabła o to, żeby przeobraził się w monetę. Oczywiście za tym krył się podstęp. Istota piekielna nie wiedziała o tym, zmieniła się w monetę i Irlandczyk wrzucił go do kieszeni, gdzie również znajdował się krzyżyk, co zablokowało zdolności diabła. Nie mógł ponownie zmienić swojej postaci. Dopiero, kiedy przysiągł, że nie weźmie duszy chłopaka do piekła, ten wtedy go uwolnił. Kilka lat później, Jack z diabłem ponownie się spotkali i ponownie udało mu się go przechytrzyć. Po śmierci nie chciano Irlandyczka ani w niebie (ze względu na chciwość chłopaka i układanie się z diabłem), ani w piekle, ponieważ szatan miał go dość i przysiągł, że nie weźmie jego duszy. Podarował mu jedynie mały, płonący węgielek, który miał mu oświetlać drogę w ciemności, jaką miał przebywać wiecznie. Aby go nie trzymać w dłoni, Jack postanowił wydrążyć z rzepy lampion i tak podąża do dziś.

Utwory, które polecam na Halloween.

 • Rammstein - ,,Mein Herz Brennt"
 • Iron Maiden ,,Fear of the Dark"
 • utwór z filmu ,,Omen"

A jakie utwory Wy byście tutaj dodali?

Wampiry.

W kwestii wampirów to temat jest tak bardzo rozległy, że postaram się o nich jakoś zwięźle napisać, ponieważ chciałabym jeszcze opisać parę istot nadnaturalnych. Tak naprawdę ile jest państw, filmów, książek, tyle jest określeń wampirów. Mi od razu nasuwa się myśl o Edwardzie Cullenie lub Drakuli z filmu z roku 1992. Zastanówmy się więc, jakie oni mają wspólne cechy. Pierwsze w oczy rzuca się wrażliwość na słońce i raczej odizolowany od reszty społeczeństwa sposób życia, co dość nie dziwi ze względu na to, że ludzie przeważnie nie są przychylni bycia wśród kogoś, kto żywi się jego krwią. Wampiry często przeżywają wewnętrzne rozdarcie i skłonnością do zemsty.

2020-powitanie-halloweenowe-3

Kolejną rzeczą, którą tak właściwie powinnam była na wstępie powiedzieć, to nieśmiertelność. Wampiry to wiecznie młodzi skazańcy, podążający wiekami po świecie. Z pojęciem ,,młody" to nie do końca trafne, ponieważ w różnych ekranizacjach mogliśmy spotkać wampiry wyglądające bardzo staro, np. wampir ze zdjęcia wcześniej z ,,Miasteczko Salem" i Drakula z filmu ,,Drakula" z 1992 roku. Ponadto prowadzą nocny tryb życia, za dnia regenerują siły, śpiąc w trumnach. Zazwyczaj mają parę ostrych kłów, służących do wessania krwi z ofiary. Warto też zwrócić uwagę na to, że panicznie boją się krzyży i wody święconej.

2020-powitanie-halloweenowe-3

Wcześniej powiedziałam, że co państwo, to inna teoria o tych istotach. Przykładowo w Starożytnej Grecji mieli dość ciekawe o nich założenie. Dotyczyło ono tego, że osoby o rudych włosach po śmierci przeobrażały się w wampiry. Już wcześniej na pewno słyszałam tę teorię, tylko nie wiem skąd.\ Natomiast ludzie z doliny Indusu mieli nawet swoje wampirze bóstwa, które były bezlitosnymi, demonicznymi stworzeniami. Modlili się do nich z powodu przepełniającego ich strachu. W Japonii nie znajdziemy wzmianki o ich wersji wampirów. Największe podobieństwo do nich stanowi kappa, czyli istota żyjąca w wodzie, ściągająca do wody zwierzęta i pijąca ich krew (podobna do żółwia). Za to w Chinach postać wampira już występowała, znana również jako Jiangshi. Podobno stawali się nimi ludzie, których śmierć była bardzo brutalna. Według ich wierzeń, taka dusza nie mogła zaznać spokoju i z tego powodu powracała do świata żywych. Taką istotę można była odgonić czosnkiem lub bieżącą wodą, za to pokonać ogniem. Ciekawą różnicą między wampirami w innych kulturach był fakt, że taki wampir nie mógł się sam wydostać ze swojego grobu. Musiał w jakiś sposób uciec, zanim został pochowany. W kulturze popularnej często mają ze sobą papierowy talizman z wypisanym zaklęciem i trzymają go na środku czoła.

2020-powitanie-halloweenowe-4

Jakie są sposoby na uśmiercenie wampira? Po pierwsze, warto uzbroić się w młotek i drewniany kołek, a następnie przyłożyć kołek do serca i go tam wbić. Świetnie został ten sposób zaprezentowany w książce Stephena Kinga ,,Miasteczko Salem", jak i jej ekranizacji. Należy pamiętać, że one są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne, krzyż, wodę święconą i czosnek. Przeczytałam nawet taką dość zabawną ciekawostkę, że wystarczy wysypać wampirowi ryż, a on zamiast cię ścigać, zacznie go liczyć. Jednak pomimo tylu środków obrony, często w wszelkich historiach ludzie nadal padają ich ofiarą, ponieważ zastygają w bezruchu przez strach. Miało to i miejsce w pewnym, chińskim podaniu. Poniżej podaję stronę, gdzie ona się znajduje (możecie sobie wyświetlić, jest na żółtym tle):

https://kobiecasprawa.pl/vampiri-madeinchinus-czyli-chinskiego-wampira-opisanie/

Gry, które polecam na Halloween.

 • ,,Layers of Fear"

  2020-powitanie-halloweenowe-5

 • ,,Outlast" (kto by się spodziewał)

  2020-powitanie-halloweenowe-6

 • ,,The Evil Within" (drugą część też z całego serca polecam)

  2020-powitanie-halloweenowe-7

A jakie gry Wy byście tutaj dodali?

Wendigo.

To pojęcie wywodzi się z mitologii Indian z plemion Algonkinów (nazwa zbiorowa ludności zamieszkującej Amerykę Północną). Według założeń wendigo powstaje w wyniku odrzucenia przez ukochaną osobę. W ciągu dnia przyjmuje postać zwykłego człowieka, natomiast w nocy staje się człekopodobnym stworzeniem, zbudowanym całkowicie lub częściowo z lodu. Może osiągać nawet do 4 metrów i jest uzbrojony w ostre pazury. Z mitologii Indian można się również dowiedzieć, że chodzi nago po lesie i porywa ludzi. Często przedstawia się go z czaszką zwierzęcia i żółtymi ślepiami. Przykładowo w utworze Stephena King'a występuje jako potężna bestia z baranimi rogami i we wcześniej wspomnianymi oczami. Wendigo poluje na ludzi, z którymi ma coś wspólnego, chociażby grupę krwi. Kiedy już znajdzie ofiarę, wyrywa jej serce. Występują przypadki, gdy postanawia przetrzymywać swoje zdobycze w ciemnych, opuszczonych miejscach w celu późniejszego ich zjedzenia.

2020-powitanie-halloweenowe-8

Co jest słabością wendigo? Otóż on panicznie boi się ognia, ponieważ ma serce z lodu, a jego roztopienie równa się śmierci. W dodatku nie zbliży się on do osoby, która znajduje się za symbolem anasazi (wyglądem przypomina słońce). Muszę przyznać, że chociaż wygląda koszmarnie, to powstaje w wyniku bardzo romantycznej i przygnębiającej przyczyny.

2020-powitanie-halloweenowe-9

Mam jeszcze jedną ciekawostkę, związaną z tymi stworzeniami. Wśród północno-kanadyjskich Indian i Eskimosów występuje zaburzenie, zwane windigo. Polega ono na tym, że zimą w czasie, gdy panuje głód, ludzie popadają w depresję. Wtedy w związku z zaburzeniem, niektórzy nabierają przekonania, że są wcześniej omawianym wendigo. Z tego powodu takie osoby podejmują się polowania na ludzkie mięso. Plemię przeważnie zabija takiego człowieka, ponieważ stanowi wielkie niebezpieczeństwo.

Filmy, które polecam na Halloween.

 • ,,Lighthouse" reżyserii Roberta Eggers'a (wyśmienicie odegrane role dwóch Panów)

  2020-powitanie-halloweenowe-10

 • ,,Kult" (1973) reżyserii Robina Hardy'ego

  2020-powitanie-halloweenowe-11

 • ,,Wioska przeklętych" (1960) reżyserii Wolf'a Rilla

  2020-powitanie-halloweenowe-12

A jakie filmy Wy byście tutaj dodali?

Banshee.

Wywodzi się z irlandzkiej mitologii. To zjawa w kobiecej postaci, która najczęściej zwiastuje śmierć członka rodziny. Pośredniczą pomiędzy światem żywych a umarłych. Charakteryzują się żałosnym płaczem i zawodzeniem. Gdy ktoś usłyszał lament Banshee, świadczyło to o tym, że w najbliższym czasie może się spodziewać śmierci kogoś z rodziny. Natomiast zobaczenie tej kreatury oznaczało zapowiedź końca osoby, która ją zobaczyła.

2020-powitanie-halloweenowe-13

Postać Banshee pojawiła się między innymi w serialu ,,Teen Wolf: Nastoletnie Wilkołak" oraz w grze produkcji BioWare - Mass Effect 3.

I to by było na tyle dzisiaj z mojej strony, dziękuję wszystkim za przeczytanie mojego posta. Moim głównym źródłem informacji była oczywiście Wikipedia, jednak zebrałam z niej najważniejsze informacje dotyczące wyróżnionych powyżej istot. Byłoby mi bardzo miło, gdyby może ktoś znał jeszcze jakieś ciekawostki o nich i podzielił się nimi w komentarzach. Tymczasem trzymajcie się i życzę Wam Halloween z psikusami i cukierkami!

2020-powitanie-halloweenowe-14

Trwa ładowanie komentarzy

© 2020 Katarzyna ❤️